?:

Erken yaşta ortodonti tedavisi neden önemli

Merhaba, uzun zamandır erken yaşta ortodonti tedavisini forumlarda ve haberlerde görüyorum benimde çocuğum var 6 yaşında dişlerinde sıkıntı var ama bu yaşta ortodontik tedavi uygun mu?

şikayetBunu rapor et

Öncelikle merhaba, genel olarak ortodonti tedavisi için en uygun dönemin 11-13 yaşlar olduğu kabul edilir. Bunun birkaç nedeni vardır.

  • Bu dönemde bütün dişler sürmüş ya da sürmesini tamamlamak üzeredir. Bu nedenle alveol kavisler oldukça aktiftir.
  • Bu yaşlarda bireyin artık çocukluktan çıktığı, bilinçlenmeye başladığı, sorunlarının farkına vardığı, kendisinden isteneni anlayabildiği ve hekimle işbirliği yapabileceği bir dönemdir.
  • Bu dönemde vücuttaki hormonal ve hücresel faliyetlerin hızlı olmasına bağlı olarak diş ve çene hareketleri de oldukça hızlıdır. Bu nedenle ortodontik tedaviler bu dönemde oldukça hızlı ve başarılı bir şekilde gerçekleşebilir. Çeneler arasındaki sorunlar ancak büyüme ve gelişim dönemi içinde düzeltilebilir.

Çocuğunuzun ortodonti tedavisine ihtiyacı olup olmadığını diş hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz. Kapsamlı bir tedavi için sürekli dişlenmenin tamamlandığı 11-13 yaş aralığı uygundur. Fakat karışık dişlenmenin olduğu dönemde de gerçekleşebilecek ortodontik uygulamalar mevcuttur. Bunlar büyük oranda koruyucu ve durdurucu ortodontik uygulamalardır.

Yanıt Bırak


Yanıt vermek için önce giriş yapmalısın.