?:

Ortodontist Kimdir

Ortodonti, diş hekimliğinin kabul edilen en eski eski uzmanlık alanıdır. Diş hekimliği Fakültelerinden başarı ile mezun olan ortodontist adaylarının ortodontist veya ortodonti uzmanı ünvanını kazanabilmeleri için 5 yıllık diş hekimliği eğitimini takiben yine diş hekimliği fakültelerinde verilen ve en az 4 yıl süren ortodonti eğitim programlarını tamamlamamış olması gerekmektedir.

Günümüzde ortodonti eğitimini alacak diş hekimleri, Diş hekimliği Fakülteleri Ortodonti Ana Bilim Dallarında verilen ortodonti eğitimlerine DUS (Diş hekimliği Uzmanlık Sınavı) veya doktora sınavı aracılığıyla kabul edilmektedirler.

İleri düzeyde eğitim gerektiren bu programları başarı ile tamamlayabilen diş hekimlerine ORTODONTİST denilmektedir. Tüm ortodontistlerin diş hekimi olduğu ancak tüm diş hekimlerinin ortodonti uzmanı olmadığı çok iyi bilinmelidir.

Günümüzde ortodontist olmayan diş hekimlerinin veya ortodonti ile ilgili bazı sertifika programlarına devam etmiş doktorların ortodontik tedavi yaptıkları sıklıkla görülmektedir. Böyle bir durumda ortodontik tedavinin hasta açısından başarısızlıkla sonuçlanacağı kesindir. Bu nedenle ortodontik tedavi yaptıracak hastaların tedaviyi yapacak hekimin ortodonti uzmanlık diplomasına sahip ortodontist olduğundan emin olması gerekmektedir.

Lingual Ortodontist kime denir?

Diş hekimliğinin uzmanlık alanı olan ortodontik tedavide braketlerin dişlerin ön yüzeyleri yerine arka taraflarına yapıştırılarak uygulandığı tekniğe lingual ortodonti denir.

Ortodonti alanında üst uzmanlık olarak kabul edilen lingual ortodontide bu tekniği başarılı bir şekilde uygulayacak ortodontistlerin bu tedavi ile ilgili yaklaşık 2 yıl süren ilave bir eğitim almış olmaları gerekmektedir. Bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamış olan ortodontistler LİNGUAL ORTODONTİST ünvanını kazanmaktadırlar. Ortodontik tedavilerinde lingual tekniği tercih edecek olan hastalarımızın bu tedaviyi yaptıracakları doktor seçiminde birlikte çalışacakları ortodontistin lingual ortodonti eğitimini almış olduğundan emin olmaları gerekmektedir Başarılı ve sorunsuz bir ortodontik tedavi için lingual ortodontist ünvanına sahip doktorlar ile çalışmak büyük önem taşımaktadır.

Ortodontist seçerken nelere dikkat etmeliyim?

UZMANLIK EĞİTİMİNE DEVAM EDEN, ANCAK ORTODONTİ UZMANLIĞINI HENÜZ TAMAMLAMAMIŞ HEKİMLER KONUSUNDA DİKKATLİ OLUNMALIDIR!

Ortodonti bölümlerinde uzmanlık veya doktorasını yapan ortodontist adaylarının eğitimleri süresince özel bir muayenehane veya klinikte çalışmaları kanunen yasaktır. Bu diş hekimleri henüz uzmanlık eğitimlerine devam ettiklerinden, yaptıkları tedavilerin güvenilirlikleri de belli açılardan soru işaretidir.

Birlikte çalışacağınız ortodontistin uzmanlığını tamamladığından emin olunuz!

SABİT MUAYENEHANESİ OLAN ORTODONTİ UZMANLARINI TERCİH EDİNİZ. BAŞKA DİŞ HEKİMLERİNİN MUAYENEHANESİ VEYA KLİNİKLERİNE GİDEREK TEDAVİ YAPAN ORTODONTİSTLERİN YAPACAKLARI TEDAVİLERDE SIKINTI ÇIKABİLECEĞİNİ UNUTMAYINIZ!

Bu şekilde çalışan ortodontistler ayın belirli günlerinde başka bir diş hekiminin muayenehanesi veya kliniğine giderek hastalarını orada tedavi etmektedirler. Bu noktada olabilecek en büyük sıkıntı ortodonti uzmanı tarafından tedavi edilen hastaların tedavi sırasında bir sıkıntı olduğunda istedikleri an hekimlerine ulaşamamasıdır.

Bir başka sık karşılaşılan durum ortodontist ile yanına geldiği diş hekimi veya klinik yönetiminin ile ilişkisinin bozulduğu durumdur. Bu noktada hastalar tedavilerine kliniğin yeni bulduğu başka bir ortodonti uzmanı ile devam edecekler veya tedavi oldukları ortodontistinin arkasından başka bir hekimin muayenehanesine gitmek zorunda kalacaklardır. Her iki durumda da tedavide ciddi sıkıntılar yaşanabilme olasılığı büyüktür.

 Ortodontik tedavi uzun soluklu bir tedavidir, tercih ettiğiniz ortodontistin sabit muayenehanesi olmasına dikkat ediniz.

şikayetBunu rapor et

Diş çeken değil de dişleri çok güzel bir şekilde düzelten kişi laugh

ortodontik tedavi görecekseniz gerçekten iyi bir ortodontist e gitmeniz gerekir. Aksi halde sonuçlar iyi olamayabiliyor. 

https://www.lingualortodonti.com/ gerçekten iyiler. şiddetle tavsiye..

Yanıt Bırak


Yanıt vermek için önce giriş yapmalısın.