?:

Pekiştirme Yöntemleri

Nüksün engellenmesi ve elde edilen dizimler kalıcı olmasının sağlanması için aşağıdaki önlemleri almakta yarar vardır:
Dengeli bitirilmiş bir oklüzal ilişki sonrasında bile en az aktif tedavi süresi kadar pekiştirme tedavisi uygulanmalıdır. Bir çok hasta aktif tedavi sonucunda düzelen dişlerinin bu konumunun kalıcı olacağı düşüncesiyle pekiştirmeye gerekli önemi ve özeni göstermeme eğilimindedir. Oysa pakiştirme, en az aktif tedavi kadar hatta ondan daha önemlidir.

şikayetBunu rapor et

İyi günler Pekiştirme nedir tam anlamadım daha detaylı anlatır mısınız?

Pekiştirme apareylerin yeterli sıklıkta ve yeterli süre kullanmayan hastalarda nüks olması kaçınılmazdır. Bu durum hem hasta ve ailesi hem hekim açısından  büyük sorunlar doğurur, hasta hekim ilişkisinde derin yaralar açabilir. Bu nedenle pekiştirmeye geçilirken hastaya bu konuda gerekli bilgiler net şekilde-gerekirse yazılı olarak-verilmeli, uyarılar yapılmalıdır.
Pekiştirme yöntemi mevcut anomalinin doğasına özelliğine ve şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Dişsel sorunların pekiştirmesinde Hawley tipi pekiştirme apareyleri, pekiştirme amaçlı  0.7 mm kalınlıktaki "bioplastlar" ya da sabit pekiştiriciler kullanılabilir. Hareketli olan pekiştirme apareyleri ya da bioplastlar hastanın kullanımına bağlıdır. Bu nedenle pekiştirmenin sorumluluğu hastaya aittir.
Hawley tipi pekiştirme apareyleri günümüzde en sık kullanılan pekiştiricilerdir. Ne var ki bu apareylerde vestibül arkların kanin ile premolar arasından geçmesi özellikle çekimli olguların pekiştirmesinde bu iki diş arasının açılmasına neden olabilir. Böyle sorunlara karşı 0.8 ya da 0.9 mm telden bükülen ve  bir taraftaki son molardan diğer taraftaki son molara kadar uzanan ve tüm diş kavsini sıkıca kavrayan vestibül arktan oluşan pekiştirme apareylerinin kullanılmasında fayda vardır. Bu apareyde kaninler hizasında yer alan U looplar gerektiğnde sıkılarak aparey aktive edilir ve diş kavsinin bütünlüğü korunur. 

Yanıt Bırak


Yanıt vermek için önce giriş yapmalısın.